fbpx

Czy zawsze stoisz przed wyzwaniem wygrania wyścigu do wejścia do sklepu o godzinie 6:00 rano w Wigilię? Jak dotąd było tak, że prezenty były kupowane, a wręcz „zdobywane” przez Ciebie na ostatnią chwilę? Zwykle w listopadzie myślisz sobie „ok, mam jeszcze czas”, a po dwóch tygodniach budzisz się i jest dzień przed Wigilią? Gdzie uciekł ten czas? Przecież dopiero co było lato?!

No właśnie. Dopiero co było lato, a tutaj jak z bicza trzasnął – jesień. Jeżeli masz już dosyć corocznej bolączki prezentowej i w tym roku chcesz załatwić prezenty zdecydowanie szybciej, sprawniej oraz bezboleśnie, oto 6 bardzo prostych sposobów na to, aby wszystkie upominki mieć skompletowane jeszcze przed Gwiazdką i móc przeznaczyć czas na inne rzeczy:

  1. Zaplanuj swój budżet i rozłóż go w czasie.

Dzięki takiemu zabiegowi nie zbankrutujesz w przeciągu jednego miesiąca (a może i nawet tygodnia). Realnie oceń ile jesteś w stanie miesięcznie przeznaczyć na prezenty, a następnie ustal limit na każdy miesiąc. Załóżmy, że chcesz kupić prezenty dla 4 osób, a dla każdej z nich chcesz przeznaczyć maksymalnie 100 zł. Jeżeli rozłożysz te wydatki na 2 miesiące, to w każdym miesiącu wydasz po 200 zł, a nie 400 za jednym razem.

 

  1. Korzystaj ze zniżek, jakie przytrafią się jeszcze przed Świętami.

W trakcie roku są pewne okresy wyprzedaży oraz specjalnych promocji. Po co więc wydawać więcej, skoro można wydać mniej? Pamiętając o gwarantowanych zniżkach możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy i… nerwów. Wiele sklepów robi specjalną zniżkę na sam koniec października, czyli Halloween. Kolejną okazją wpisaną w kalendarz promocji na ten rok jest Black Friday, który w tym roku wypada 26 listopada. Wówczas, zdecydowana większość sklepów (zarówno tych Internetowych oraz stacjonarnych) robi duże promocje więc warto się wtedy zaopatrzyć chociażby w część świątecznych podarunków.

Jeżeli jednak przegapisz Black Friday, bez obaw. Zaraz po „święcie zakupowych szaleństw” jest Cyber Monday, podczas którego sklepy online aż huczą od specjalnych promocji na internetowe zakupy. W tym roku Cyber Monday odbędzie się 29 listopada. Następne wyprzedaże rozpoczną się dopiero pod koniec grudnia dlatego warto wpisać sobie te daty do kalendarza.

 

  1. Stwórzcie z rodziną i znajomymi listę życzeń.

Nic tak bardzo nie ułatwia zakupów, jak wiedza i świadomość tego, czego dokładnie szukamy. Umów się ze swoimi najbliższymi, że każdy z Was stworzy listę życzeń, np. taką internetową, dzięki której można rezerwować prezenty dla danej osoby. W takim wypadku mamy pewność, że upominki będą trafione oraz że się nie zdublują.

 

  1. Pomyśl ile prezentów możesz wykonać samodzielnie.

Jest to zarówno oszczędność pieniędzy, jak i sposób na odstresowanie się dla artystycznych dusz. W końcu czas zainwestowany w rozwijanie swoich pasji mocno pozwala oderwać się od codzienności. Łączymy wtedy przyjemne z pożytecznym.

Jeżeli jednak nie masz takich zapędów lub nie lubisz robić rzeczy własnoręcznie, zastanów się jakie czynności możesz oddelegować. Może dobrym pomysłem byłoby zamówienie pierogów z ulubionej restauracji? Ty dzięki temu wspomożesz (nadszarpniętą przez pandemię) lokalną gastronomię i zyskasz czas na zakupy.

 

  1. Postaw na prezenty w formie elektronicznej.

Można je kupić łatwo i szybko, a nawet na przesyłkę nie trzeba czekać. Wybór jest ogromny. Od książek, przez kursy online i subskrypcje, kończąc na bonach upominkowych czy voucherach prezentowych. Tutaj mamy pole do popisu, a obdarowana osoba na pewno z chęcią z takiego prezentu skorzysta.

 

  1. Ułóż plan i listę zakupów.

Ten punkt jest bardzo powiązany z tym, co było napisane powyżej. Z dobrze zaplanowanym i rozłożonym w czasie budżetem, jesteśmy w stanie skorzystać ze wszystkich promocji i okazji, bo przecież mamy listę życzeń, dzięki której dokładnie wiemy co kupić w formie fizycznej, co w elektronicznej, a co wykonać własnoręcznie.